Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko jutri na delovnem obisku v Šmarju pri Jelšah
Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko bo na povabilo župana Matije Čakša v torek, 23. aprila 2024, na delovnem obisku v Šmarju pri Jelšah. Najprej si bo ogledala gradbišče dvorca Jelšingrad, ki ga Občina Šmarje pri Jelšah obnavlja od lanskega avgusta.
Doslej so bili nameščeni podporni stropovi, določene stene in dimniki so bili podrti, odstranjeni so bili prhli ometi in leseni tramovni stropi, izvedena so bila betonska dela, nameščen je bil fasadni oder. Letos se nadaljuje statična stabilizacija objekta, zamenjano bo ostrešje dvorca, v pritličju dvorca se nadaljuje ureditev dveh soban. Obenem poteka oblikovanje treh novih turističnih produktov virtualne resničnosti na temo doživetij zgodovine dvorca, grajske poroke in golfa, ki jih bodo obiskovalci doživeli s pomočjo VR očal. Ministrstvo za kulturo je iz evropskega sklada Načrta za okrevanje in odpornost zagotovilo 1.064.521,73 evrov, Občina Šmarje pri Jelšah zagotavlja 482.725,33 evra. Celotna obnova dvorca je ocenjena na 1.547.246,06 evra.
Ministrica se bo udeležila še odprtja turistično-informativnega centra in stalne krajevne razstave v Skazovi hiši v Šmarju pri Jelšah.
Občina Šmarje pri Jelšah je v sodelovanju z javnim zavodom za turizem, šport in mladino Šmarje pri Jelšah prenovila prostore turistično informacijskega centra (TIC) v Skazovi hiši, kjer so sprejemna pisarna, trgovinica s spominki in lokalnimi produkti ter stalna krajevna razstava. TIC je opremljen s pametno mizo, TV zaslonom, kolesom in trenažerjem s strojno in programsko opremo. Na pametnem zaslonu je prikazan destinacija Šmarje pri Jelšah v obliki interaktivnega zemljevida in obiskovalcem poenostavlja obisk posameznih turističnih točk, saj si lahko načrt poti prenesejo na svojo mobilno napravo. S kolesom na TV zaslonu so predstavljeni deli posameznih kolesarskih tras, ki jih lahko obiskovalci delno prevozijo v TIC-u, v celoti pa izbrano pot prekolesarijo na terenu. Digitalizacija TIC-a je bila del aktivnosti projekta Lokalne akcijske skupine Obsotelje in Kozjansko OK Miks doživetij, za katera smo pridobili evropska sofinancerska sredstva.
V Skazovi hiši bo odslej postavljena stalna krajevna razstava, ki je popotovanje skozi čas nastanka sodobnega Šmarja, za katerega je v veliki meri zaslužen veleposestnik, narodni buditelj in rodoljub Franc Skaza. Zavedni Šmarčan, mecen, podpornik slovenskega jezika, lastnik prve slovenske tiskarne v Mariboru, je s svojim delovanjem v drugi polovici 19. stoletja pomembno prispeval k lokalni in tudi slovenski kulturni zgodovini. Franc Skaza se je družil s pomembnimi slovenskimi osebami, politiki, zgodovinarji, duhovniki in drugimi, veliko jih je zahajalo tudi v njegov dom. To so bili: Anton Martin Slomšek (slovenski škof, pisatelj, pesnik), Ignacij Orožen (duhovnik in zgodovinar), Josip Juraj Strossmayer (hrvaški škof, mecen in politik), dr. Josip Vošnjak (zdravnik, politik), Davorin Trstenjak (duhovnik, zgodovinar), Valentin Zarnik (pravnik, politik), Anton Tomšič (novinar), Anton Aškerc (duhovnik, pesnik), Franc Rapoc (odvetnik). Nekatere od njih je dal upodobiti na steno v veži svoje hiše, kjer je na novo urejen TIC.