Pobuda za izvedbo postopka lokacijske preveritve
Organizacijska enota
Opis postopka
Lokacijska preveritev je instrument prostorskega načrtovanja, s katerim lahko občina na podlagi posameznih potreb v prostoru izvede manjše spremembe izvedbene regulacije prostora tako, da:
- zaradi ohranjanja posamične poselitve preoblikuje ali spremeni obseg stavbnih zemljišč, kot so določena v OPN, in določi prostorske izvedbene pogoje;
- za doseganje gradbenega namena dopusti individualno odstopanje od prostorskih izvedbenih pogojev, kot so določeni v OPN;
- zaradi smotrne rabe ter aktivacije zemljišč in objektov, ki niso v uporabi, omogoči začasno rabo prostora.
Lokacijska preveritev se izvede na pobudo investitorja. Pobudi se priloži elaborat lokacijske preveritve, v katerem se utemelji skladnost pobude z določbami Zakon o urejanju prostora. Pobuda z elaboratom se vloži pri občini, v kateri je nepremičnina. Elaborat izdela oseba, ki izpolnjuje pogoje za pooblaščenega prostorskega načrtovalca v skladu s predpisi, ki urejajo arhitekturno in inženirsko dejavnost.
Občinski urbanist na podlagi pridobljenih mnenj nosilcev urejanja prostora ter pridobljenih predlogov in pripomb javnosti županu predlaga, da občinski svet pobudo z elaboratom s sklepom o lokacijski preveritvi odobri ali zavrne. Predlog za obravnavo na občinskem svetu vključuje stališče do predlogov in pripomb javnosti.
Pred obravnavo na občinskem svetu se elaborat javno objavi za najmanj 15 dni na spletni strani občine, javnost pa ima v tem času možnost vložitve predlogov in pripomb.
Občina sprejme sklep o lokacijski preveritvi ter ga skupaj z elaboratom in mnenji nosilcev urejanja prostora objavi v prostorskem informacijskem sistemu.Priloge
- Elaborat lokacijske preveritve (obvezna priloga)
- Pooblastilo pobudnika/investitorja, če pobudo vlaga njegov zastopnik oziroma pooblaščenec
- Veljavni upravni akti na zemljišču (gradbena dovoljenja, uporabna dovoljenja, inšpekcijske odločbe idr.)
- Soglasje lastnika/solastnika, če pobudnik ni izključni lastnik zemljišča
Dodatna pojasnila
1. Pri preoblikovanju in določanju natančne oblike in velikosti območja stavbnih zemljišč pri posamični poselitvi se poleg 32. člena ZUreP-3 in prostorskih izvedbenih pogojev iz OPN upoštevajo tudi fizične lastnosti zemljišča in pravni režimi v območju, kar pa določa 135. člen ZUreP-3. Z lokacijsko preveritvijo se lahko velikost stavbnega zemljišča posamezne posamične poselitve, kot je določena v OPN, poveča ali zmanjša za največ 20 odstotkov, vendar pa povečanje ne sme preseči 600 m² glede na izvorno določen obseg stavbnega zemljišča posamezne posamične poselitve v OPN, ne glede na število izvedenih lokacijskih preveritev.
2. Občina lahko z izvedbo lokacijske preveritve dopusti individualno odstopanje od prostorskih izvedbenih pogojev, kadar so pri investicijski nameri izpolnjene objektivne okoliščine:
- fizične lastnosti zemljišča, neprimerna parcelna struktura, pozidanost ali raba sosednjih zemljišč in druge omejujoče okoliščine v zvezi z lokacijo, na katere investitor ne more vplivati in ki onemogočajo optimalno izvedbo investicije, ali gradnja pod veljavnimi pogoji zahteva nesorazmerne stroške investitorja ali občine;
- nameravana uporaba gradbenih materialov ter tehničnih in tehnoloških rešitev, ki med pripravo OPN niso bile znane ali uporabljene, so pa ustrezne ali primernejše od predpisanih z vidika doseganja ciljev urejanja prostora, varstva okolja, učinkovite rabe energije ipd.;
- medsebojna neskladnost prostorskih izvedbenih pogojev, določenih v prostorskem izvedbenem aktu, ki je občina še ni uredila s spremembami in dopolnitvami tega akta.
3. Če občina v prostorskem izvedbenem aktu ne določi prostorskih izvedbenih pogojev za začasno rabo prostora, jo lahko omogoči z izvedbo lokacijske preveritve. Z lokacijsko preveritvijo občina določi:
- zemljišča, na katerih je dopustna začasna raba ter objekte, v katerih se lahko izvajajo dopustne dejavnosti;
- čas izvajanja začasne rabe;
- prostorske izvedbene pogoje;
- način vzpostavitve prvotnega stanja po preteku časa izvajanja začasne rabe.
Pristojni, dodatne informacije
Občina Šmarje pri Jelšah, Aškerčev trg 15, 3240 Šmarje pri Jelšah, t: 03 816 71 600, e-pošta: obcina@smarje.si
Pravna podlaga za izvedbo postopka
Stroški v postopku
Pogoj za obravnavo elaborata in izdajo sklepa o lokacijski preveritvi je plačilo nadomestila za stroške postopka, za kar bo pobudniku/investitorju izdan sklep o določitvi stroškov lokacijske preveritve v skladu z Odlokom o določitvi stroškov lokacijske preveritve v Občini Šmarje pri Jelšah.
Plačilo nadomestila ne zagotavlja potrditve sklepa o lokacijski preveritvi na občinskem svetu Občine Šmarje pri Jelšah.
Občina Šmarje pri Jelšah lahko zahteva dopolnitev te pobude ali elaborata lokacijske preveritve zaradi strokovnih ugotovitev Občine Šmarje pri Jelšah ali zahtev nosilcev urejanja prostora, ki v postopku podajo mnenje o ustreznosti elaborata.
Na podlagi 139. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21 -ZUreP-3) ter Odloka o določitvi stroškov lokacijske preveritve v Občini Šmarje pri Jelšah (Uradni list RS, št. 36/19) je določena višina nadomestila stroškov za posamezno lokacijsko preveritev:
- za določanje obsega stavbnega zemljišča pri posamični poselitvi 1.500 EUR,
- za individualno odstopanje od prostorskih izvedbenih pogojev 2.500 EUR,
- za omogočanje začasne rabe prostora 2.000 EUR.
- Naziv prejemnika: Občina Šmarje pri Jelšah, Aškerčev trg 15, 3240 Šmarje pri Jelšah
- Namen: »Plačilo upravne takse«
- Koda namena: »GOVT«