Strategija in razvoj
Strategija razvoja Občine Šmarje pri Jelšah 2017–2027
Strategija razvoja občine je eden od dolgoročnih dokumentov, ki predstavlja osnovo za občinski gospodarski, prostorski, okoljski, družbeni in tudi trajnostni razvoj. Je temeljni dokument, ki občinskemu svetu in županu predstavlja osnovo za pripravo in nadaljnji sprejem občinskih razvojnih programov ter osnovo za pripravo letnega proračuna občine.
Namen strategije razvoja je na enem mestu zbrati smernice za nadaljnji razvoj občine in določiti prednostne razvojne cilje, ki so usklajeni s strategijo razvoja Slovenije in strategijo razvoja Evropske unije. Predvsem pa je treba pri strategiji razvoja občine upoštevati želje prebivalcev občine, rezultate že izvedenih razvojnih projektov, usmeritve regionalnega razvojnega programa itd. Strategija bo zagotovila tudi optimalno uporabo finančnih, človeških, naravnih in drugih virov ter bo dala večje možnosti pridobivanja nepovratnih sredstev iz sklada Evropske unije. Pridobivanje nepovratnih sredstev namreč zahteva ustrezne strateške usmeritve, ki so usklajene s cilji razvojnih programov Evropske unije. Zato je strategija prilagojena evropski finančni perspektivi za obdobje 2014–2020.
Slogan »Zakladnica doživetij med zelenimi griči« povezuje bogato kulturno-zgodovinsko dediščino z lepoto neokrnjene gričevnate pokrajine, kar je dobra osnova za kakovostno bivanje občanov in hkrati ponuja številne razvojne priložnosti. Menimo, da je slogan primeren za vse prihodnje promocijske aktivnosti občine, ustanov in društev.
Strateški dokument je mogoče pred letom 2027 dopolniti.
Lokalni program za kulturo 2017–2027
V sklopu strategije razvoja občine za obdobje 2017–2027 je tudi lokalni program za kulturo. Je strateški dokument razvojnega načrtovanja kulturne politike, ki izhaja iz doseženega položaja kulture v občini in ugotavlja vlogo kulture v razvoju občine ter javni interes zanjo. Je temeljni programski in izvedbeni dokument, ki določa prioritete občinske kulturne politike. Določa temeljne strateške cilje na področju kulture, ureja način izvajanja kulturne politike in spodbuja k nadaljnjemu razvoju kulture.
Če bo potrebno, bo lokalni program za kulturo pred letom 2027 prenovljen, dopolnjen ali spremenjen.
Lokalni energetski koncept
Lokalni energetski koncept je dokument, ki skladno z nacionalnim energetskim programom opredeljuje načrt razvoja energetike v lokalni skupnosti. Izdelava LEK zajema celovito oceno možnosti in rešitev za načrtovanje občinske energetske strategije z namenom prispevati k dvigu energetske in ekonomske učinkovitosti vseh subjektov v občini, kot tudi uvajanju novih energetskih rešitev. LEK tako tudi prispeva k povečevanju osveščenosti in informiranosti porabnikov energije v občini.
S sprejetim LEK, ki potrjuje akcijski načrt ukrepov LEK, se lahko zmanjšajo stroški oskrbe z energijo v občini, spodbuja pa se tudi razvoj novih sistemov in tehnologij na področju učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije, ki zagotavljajo višji življenjski standard.
Izdelan LEK je podlaga pri prostorskem načrtovanju občine, ki zagotavljala energetsko in distribucijsko učinkovitost, učinkovit urban razvoj, kot tudi trajnostno prometno ureditev itd. Sprejet in potrjen LEK je velikokrat tudi podlaga za pridobitev sredstev za financiranje različnih projektov.
Strategija prostorskega razvoja Občine Šmarje pri Jelšah
Prostorski razvoj občine je opredeljen v Odloku o Strategiji prostorskega razvoja Občine Šmarje pri Jelšah (Uradni list RS, št. 87/2010). Sestavni deli odloka so: besedilo odloka, kartografski del in obvezne priloge.
Strateški del odloka med drugim opredeljuje izhodišča prostorskega razvoja, vlogo občine v regiji, značilnosti dosedanjega razvoja, stanje, težnje, probleme, prednosti in priložnosti razvoja. Opredeljeni so cilji prostorskega razvoja in usmeritve za razvoj naselij v občini. Posamezna poglavja opredeljujejo področje urejanja gospodarske javne infrastrukture in urejanje krajine po področjih, kot so kmetijstvo, gozdarstvo, območja ohranjanja izjemnih kvalitet prostora.
Del odloka sta še urbanistični zasnovi naselij Šmarje pri Jelšah in Mestinje.
Odlok o Strategiji prostorskega razvoja Občine Šmarje pri Jelšah je dostopen TUKAJ.
Strategija razvoja in trženja turizma 2022–2027
Cilj Strategije razvoja in trženja turizma za obdobje 2022–2027 je, da postane občina prepoznavno turistično območje, ki bo privlačno za turiste, da v njem preživijo več časa in se redno vračajo. Občina Šmarje pri Jelšah se ponaša z razgibano gričevnato pokrajino in bogato kulturno-zgodovinsko dediščino, kar predstavlja pomembno osnovo za njen turistični razvoj.
Posebno pozornost strategija posveča ohranjanju in promociji vinogradništva. Pomemben del turistične ponudbe so tudi lokalni kmetovalci, ki svoje pridelke in domače kulinarične dobrote ponujajo kot privlačne turistične produkte. Poleg kmetijstva in vinogradništva, občina vlaga tudi v izboljšanje prometne in komunalne infrastrukture, kar ustvarja prijaznejše okolje za razvoj podjetništva in obrti. Z izboljšano infrastrukturo postaja območje še privlačnejše za turiste in lokalne prebivalce, kar prispeva k celovitemu gospodarskemu razvoju.
Strategija postavlja jasno vizijo, cilje in prioritete za prihodnost, poudarja pa tudi pomembnost inovativnosti in prepoznavnosti. S tem dokumentom si občina želi izboljšati turistično ponudbo, povečati prepoznavnost in ustvariti okolje, ki bo privabljalo tako domače kot tuje obiskovalce.