Zakaj zapora ceste, če urejajo potok?
Zaradi rekonstrukcije potoka Barbara od 8. julija do 17. decembra 2021 velja delna zapora glavne ceste skozi Šmarje pri Jelšah. Občasno nastajajo daljši zastoji, ki načenjajo potrpežljivost voznikov in krajanov. Zakaj je potrebna zapora, če urejajo potok? Zakaj bo zapora tako dolgo?
»Naložba je obsežna, zahtevna in bo potekala fazno,« je pojasnil Matjaž Selič, vodja gradbišča podjetja Nivo EKO. Pretežni del novega vodotoka bo kanaliziran, na dveh mestih bo struga kot del krajinske ureditve odprta. »V sklopu izvedbe novega vodotoka se bo izvedla še prestavitev nekaterih podzemnih vodov gospodarske javne infrastrukture (kanalizacija, plinovod, elektrika, optika ipd.), pri čemer se moramo prilagajati stanju na terenu in paziti, da obstoječih vodov ne poškodujemo. Zgrajen bo tudi večji odsek novega javnega vodovoda in kanalizacije,« je izpostavil sogovornik.
Izvedba načrtovanih del, ki jih bodo končali predvidoma sredi decembra, je razdeljena v tri faze. V prvi fazi bodo prestavljeni oziroma na novo zgrajeni, napeljani nekateri vodi gospodarske javne infrastrukture ter vzpostavljen nov kanalizacijski sifon. V drugi fazi sledi izvedba novega vodotoka, ki prečka glavno cesto, v zadnji fazi projekta pa sledi ureditev vodotoka ob glavni cesti in na območju pod ploščadjo pred kulturnim domom. Prav lokacija in zahtevnost del sta ključna razloga za zaporo glavne ceste.
»To je državna cesta, ki v času gradnje zahteva varovalni pas zaradi varnosti vseh udeležencev v prometu. Zapora ne velja le za voznike motornih vozil, ampak tudi pešce,« je poudaril Matjaž Selič. Povedal je, da bo na posameznih delih ob glavni cesti globina gradbene jame dosegla tudi do štiri metre, ker pa bo del novega vodotoka prečkal cestišče, se zapori res ni mogoče izogniti. Zaprt pa ne bo le del glavne ceste, ampak tudi del parkirišč ob nekdanji in sedanji občinski stavbi ter del ploščadi. Javnost bomo o dodatnih zaporah javnih površin obvestili po običajnih komunikacijskih kanalih.