Kaj smo izpeljali z evropskim denarjem?
Občina Šmarje pri Jelšah je v pretekli finančni perspektivi pridobila 9,5 milijona evrov evropskega denarja za večje projekte. Za uspešno izvedbo teh projektov je Občina zagotovila 5,5 milijona, iz državnega proračuna pa pridobila še dodatnega 1,2 milijona evrov. Projekti so finančno podrobneje predstavljeni v prilogi preglednica.
Poleg naložb, navedenih v preglednici, je občina v obdobju od 2007 do 2015 uresničila še številne druge naložbe in zanje zagotovila lastna sredstva. Vrednost vseh naložb v obdobju 2007–2015 je znašala 39 milijonov evrov. Občina je v tem obdobju za izvedbo naložb najela 3,5 milijona evrov ugodnih posojil. Kljub temu je občina nizko zadolžena. Neodplačana glavnica je ob koncu leta 2015 znašala 2,2 milijona evrov. Dolg na prebivalca znaša 211 evrov, s čimer se uvrščamo v podpovprečno zadolžene občine v Sloveniji. Pomemben podatek je še, da v tem obdobju nismo izvajali nobenih javno-zasebnih partnerstev, ki bi pomenila visoke stroške za občinski proračun (najemi, finančni leasingi), prav tako nimamo nobenih blagovnih posojil. Ni zanemarljivo niti pomembno dejstvo, da se je obseg sredstev za tekoče delovanje in naložbe od leta 2010 naprej vseskozi zmanjševal.
Res je, da nekatere naložbe pomenijo za občinski proračun dodatno obremenitev zaradi zagotavljanja denarja za upravljanje, vzdrževanje in delovanje (nove zaposlitve), npr. muzej baroka, vrtec, kulturni dom, ceste, kolesarska steza. V pomembneje je, da izvedene naložbe pomenijo za občino in občane izboljšanje standarda na številnih področjih. Zaradi ustvarjenega standarda in pogojev je naša občina vedno bolj privlačna za življenje, bivanje. To dokazuje tudi dejstvo, da se že nekaj let povečuje število prebivalcev, predvsem zaradi priseljevanja v šmarsko občino, pa tudi zaradi povečanega števila rojstev v zadnjih letih.