Poziv k odstranjevanju vegetacije na vodnih in priobalnih zemljiščih
Direkcija Republika Slovenije za vode, Sektor območja Savinje, kot upravljavec vodotokov na območju porečja Savinje in dela porečja Sotle ugotavlja, da se na vodnih in priobalnih zemljiščih nabirajo podrta in poškodovana drevesa in ostala vegetacija, ki ovirajo in, še posebej ob pojavu visokih vod, zmanjšujejo pretočnost strug vodotokov.
Na podlagi določil 100. člena Zakona o vodah (Uradni list RS. št. 67/02, 110/02-ZGO-1, 2/04-ZZdrI-A, 41/04-ZVO-1, 57/08, 57/12, 100/13, 40/14, 56/15 in 65/20) direkcija poziva lastnike in druge uporabnike vodnih in priobalnih zemljišč, da odstranijo podrta drevesa, polomljena debla in vejevje.
Po Zakonu o vodah mora oseba iz prejšnjega odstavka ob vodotoku 2. reda, kamor spadajo vsi vodotoki na območju Sektorja območja Savinje, razen Savinje, Pake in Sotle, sama zagotavljati odstranjevanje poškodovane zarasti na bregovih (odmrle, propadajoče zarasti), odstranjevanje plavja (odpadlega listja in drugih plavajočih predmetov), odpadkov in drugih opuščenih in odvrženih predmetov in snovi z vodnih in priobalnih zemljišč.
Pogoji, pod katerimi lahko čiščenje priobalnega (in vodnega) zemljišča izvede priobalni lastnik oz. drug uporabnik zemljišča, so naslednji:
- zagotavljati je treba selektivno odstranjevanje poškodovane in odvečne zarasti, in sicer odstranjevanje suhe, propadajoče in poškodovane zarasti iz priobalnega zemljišča, zlasti zarasti, ki sega v strugo vodotoka;
- golosekov ni dovoljeno izvajati: morebitnih večjih zdravih dreves, če so ob potoku, se torej ne sme posekati. V priobalnem pasu vodotoka, ki predstavlja 5 m pas od zgornjega roba brežine potoka, je treba ohranjati nepretrgano drevesno in grmovno zarast.
- propadlo in odstranjeno zarast ter odpadke je treba v celoti odstraniti z območja na naravi neškodljiv način; material je prepovedano odlagati v strugo, na brežino, v priobalni pas vodotoka, ki predstavlja pas 5 m od zgornjega roba brežine potoka;
- potrebno je redno odstranjevanje plavja iz vodnega in priobalnega zemljišča (odpadlega listja in drugih plavajočih predmetov);
- potrebno je odstranjevanje odpadkov in morebitnih drugih opuščenih in odvrženih predmetov iz vodnega in priobalnega zemljišča (o morebitnem odlaganju tretjih oseb je treba obvestiti pristojno inšpekcijsko službo).
Pri načrtovanju vegetativnega vzdrževanja, to je predvsem odstranjevanju grmičevja in drevja, je treba tudi upoštevati, da je v skladu z Zakonom o divjadi in lovstvu (Uradni list RS, štev. 16/04 in spremembe) prepovedano odstranjevanje zarasti ob vodnih koritih v obdobju med 1. marcem in 1. avgustom.
Ob tem je treba dodati, da je treba pri odstranjevanju obrežne zarasti na območjih z naravovarstvenim statusom upoštevati še naravovarstveno zakonodajo. Za napotke glede upoštevanja tega se naj lastniki oz. uporabniki priobalnih zemljišč obrnejo na pristojne območne enote Zavoda RS za varstvo narave.
Pred začetkom del o tem treba obvestiti rečno nadzorno službo pristojnega koncesionarja urejanja voda.