Znervirano ali sproščeno v šolo?
Ste radi znervirani od čakanja v gneči pred šolo in lovite minute, da otroci pravočasno pridejo k pouku, vi pa v službo? Je hupanje in preklinjanje za volanom vaš jutranji ritual v septembru? Si lahko predstavljate drugačna jutra?
NE. Vztrajamo pri ustaljenih rutinah. Ostajamo tečni in zoprni.
DA. Spremenimo jutranjo rutino. Vsi sproščeni in nasmejani.
Kako? PEŠ v šolo.
Gnečo v okolici šol lahko precej zmanjšamo, če bi več otrok, ki so doma blizu šole, prihajalo peš. Izjema so seveda prvošolci in gibalno ovirani otroci. Raziskave kažejo, da otroci, ki so bolj telesno aktivni, dosegajo tudi boljše rezultate. Če pridejo otroci v šolo peš ali s kolesom, so pri pouku bolj zbrani, staršem pa ostane več časa, če ne stojijo v gneči.
Zakaj PEŠ v šolo?
Otroci so s tem vsak dan fizično aktivni več časa in so bolje telesno pripravljeni kot otroci, ki se v šolo vozijo.
Hoja spodbuja osebnostni in socialni razvoj otrok, saj ti razvijajo neodvisnost, krepita se njihov občutek odgovornosti in zavest o lastnih zmožnostih.
Otroci bolje spoznajo bližnjo okolico, postopoma osvajajo prometne predpise in pravila vedenja ter postajajo suvereni udeleženci v prometu.
Z zgodnjim razvijanjem zdravih navad vzgajamo ozaveščene posameznike z zdravim in okolju prijaznim življenjskim slogom.
Peš v šolo razbremeni starše, ki tako otroke v šolo pospremijo samo ob določenih dnevih, ne pa vsak dan, s čimer se močno zmanjša število voženj z avtomobilom in zmanjša gneča v okolici šole.
Za vse otroke, ki glede na oddaljenost bivališča od šole v šolo ne morejo priti peš, je organiziran avtobusni prevoz. Naj otroke med hojo v šolo ali med brezskrbnim prevozom s šolskim avtobusom navdušujejo čisto enake stvari, kot so navduševale otroke kadarkoli v preteklosti: sonce, dež, neobremenjeni pogovori, izbruh smeha za nič, sramežljivi ali odkriti iskrivi pogledi ...
Zaradi več gradbišč v Šmarju pri Jelšah bo prometni režim do vzgojno-izobraževalnih ustanov v prihodnjih mesecih precej spremenjen. Gneči in zastojem se ne bo mogoče izogniti. Še vedno pa je dovolj časa, da s svojim otrokom razmislite o spremembi jutranjih potovalnih navad do šole. V prihodnjih dneh čim več časa namenite prometno-varnostni vzgoji. Skupaj z otroki preverite, kaj v prometu vaši otroci znajo in zmorejo. Poučite in opozorite jih na nevarnosti, kaj je prav in kaj ne.