Očistimo in uredimo občino Šmarje pri Jelšah 2021
Čistilna akcija Očistimo in uredimo občino Šmarje pri Jelšah 2021 bo potekala v soboto, 27. marca, od 9. ure do 12. ure.
Čeprav je epidemija koronavirusne bolezni v zadnjem letu dni precej ohromila naš vsakdanjik, skrb za urejeno in čisto okolje v lokalni skupnosti ostaja naša stalna skrb. V organizacijo in izvedbo čistilne akcije se bodo letos ponovno vključili: krajevne skupnosti, javni zavodi, ustanove, društva, klubi, prostovoljci.
Čistilna akcija bo potekala v skladu z veljavnimi epidemičnimi ukrepi in navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Čistilna akcija ni namenjena zbiranju kosovnih odpadkov, čiščenju črnih odlagališč in podobno, ampak so naša prizadevanja usmerjena v urejanje bivalnega in delovnega okolja, pobiranje odpadkov v naravnem okolju, ob cestah, vodotokih, sprehajalnih poteh, kolesarski stezi, okoli športno-rekreacijskih objektov …
Kdo lahko sodeluje?
Sodelujete lahko tako, da:
→ v soboto, 27. marca, pridete na katero od zbirnih mest po občini;
→ čistilno akcijo na določenem območju organizirate sami (sestavite ekipo prostovoljcev, poberete odpadke v ulici, naselju, ob cesti, vodotoku …);
→ nudite prevoz zbranih odpadkov do zbirnega centra v Šmarju pri Jelšah.
Zbirna mesta prostovoljcev, udeležencev bodo pri vaških, gasilskih in kulturnih domovih ter na ustaljenih mestih. Točen seznam bo v tednu pred čistilno akcijo objavljen na spletni strani občine www.smarje.si.
Vodje zbirnih mest vam bodo na zbirnem mestu dali vsa navodila in vas razporedili po skupinah, ki se bodo odpravile na posamezne lokacije čiščenja. Razdelili bodo zaščitne rokavice in vrečke, ki jih bo zagotovila Občina Šmarje pri Jelšah. Za vse udeležence čistilne akcije bomo zagotovili tudi malico.
Primerno obuti in oblečeni poskrbite za svojo varnost
Na čistilno akcijo pridite primerno obuti in oblečeni. Priporočljivo je, da s seboj prinesete priročno orodje. Udeležba na akciji je na lastno odgovornost. Organizatorji ne prevzemajo odgovornosti za morebitne poškodbe in nesreče pri akciji. Pred začetkom čiščenja pri vodji zbirnega mesta pridobite ustrezna navodila za ločevanje odpadkov.
Vabljeni, da se nam pridružite v čim večjem številu in podprete naša prizadevanja za čisto in urejeno območje občine.
Priporočila za ločevanje odpadkov
Vse sodelujoče prosimo za dosledno ločevanje v naravi pobranih odpadkov. Akcija je namenjena samo odstranitvi odpadkov, ki so v naravi, in ne za pospravljanje zasebnih podstrešij in kleti.
Prosimo vas, da odpadke ločite po posameznih vrečah:
- prazna in čista - neblatna embalaža: plastenke, plastična embalaža, tetrapaki, pločevinke, plastične vrečke ...
V rumeno vrečo NE spadajo trda plastika, vedra, polomljene igrače, vrtno pohištvo in drugi pokvarjeni izdelki. Polno embalažo odlagamo posebej.
- embalažno steklo: steklenice in stekleničke živil, pijač, kozmetike in zdravil, kozarci vloženih živil ter druga steklena embalaža
- ostali odpadki, ki jih ni možno zbrati ločeno oz. so preveč umazani; tkanine, stiropor, keramika, plenice …
- nevarni odpadki: baterije, kartuše, tonerji, mobilni telefoni, embalaža barv in lakov, embalaža olj, embalažo škropiv in čistil, zdravila, neonske in halogenske sijalke
Nevarnih odpadkov, kot so azbestne plošče (salonitke), igle, sodi z nedoločljivo vsebino, industrijski nevarni odpadki, kemikalije, bojna in eksplozivna sredstva …, NE POBIRAJTE in NE PREMEŠČAJTE! S pobiranjem ali premeščanjem lahko škodujete sebi in okolju! Gradbenih odpadkov ne čistimo, prav tako ne čistimo divjih oz. nezakonitih odlagališč.
O lokacijah nevarnih in gradbenih odpadkov ter divjih odlagališč obvestite Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Rogaška Slatina, Rogatec, Podčetrtek, Šmarje pri Jelšah in Kozje, e-naslov: inspektorat@rogaska-slatina.si.