Kulturna dediščina – ponos ali breme?
Z namenom ohranjanja, vzdrževanja in urejenosti nepremične kulturne dediščine v občini Šmarje pri Jelšah je občinski svet sprejel Pravilnik o sofinanciranju objektov kulturne dediščine v občini Šmarje pri Jelšah. Občina je objavila javni razpis za sofinanciranje objektov kulturne dediščine v občini Šmarje pri Jelšah v letu 2020.
Slovenija je ena redkih držav v Evropi, kjer kulturna dediščina uživa ustavnopravno varstvo. Njeno ohranjanje je urejeno že v splošnih določbah Ustave republike Slovenije, kjer je v 5. členu določena dolžnost države, da na svojem ozemlju skrbi za ohranjanje kulturne dediščine. Ustava k skrbi za ohranjanje kulturne dediščine poleg države zavezuje tudi lokalne skupnosti, k varstvu kulturnih spomenikov pa vsako fizično ali pravno osebo zasebnega ali javnega prava (73. člen).
Varstvo kulturne dediščine je na podlagi 2. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine v javno korist, ki se določa v skladu s kulturnim, vzgojnim, razvojnim, simbolnim in identifikacijskim pomenom dediščine za državo in občine. Javna korist varstva dediščine med ostalim obsega tudi ohranitev in preprečevanje škodljivih vplivov nanjo, njeno predstavljanje javnosti in razvijanje zavesti o njenih vrednotah, celostno ohranjanje dediščine ...
V Strategiji kulturne dediščine 2020–2023, ki jo je pripravilo Ministrstvo za kulturo, je med drugim zapisano: »Ker je ohranjanje dediščine v javnem interesu, njeno lastništvo ne more biti razlog, da lastniki v celoti prevzemajo finančna bremena ohranjanja. Zato je nujno razviti učinkovit in bolj demokratičen pravni in finančni okvir varstva in ohranjanja dediščine.«
Leta 2015 je evropska nevladna organizacija za varovanje evropske kulturne in naravne dediščine Europa Nostra, v sklopu projekta European Heritage Alliance 3.3, izdala raziskovalno poročilo Cultural Heritage Counts for Europe. V njem so analizirani in predstavljeni dokazljivi pozitivni vplivi kulturne dediščine na trajnostni razvoj, ki se kažejo na štirih ključnih področjih: gospodarskem, družbenem, kulturnem in okoljskem. Poročilo vsebuje primerjalen vpogled v dokaze, ki nedvoumno kažejo na široke koristi investiranja v kulturno dediščino.
REGISTER NEPREMIČNE KULTURNE DEDIŠČINE
Ministrstvo za kulturo vodi Register nepremične kulturne dediščine (RKD), ki je uradna zbirka podatkov o nepremični kulturni dediščini na območju Republike Slovenije. V RKD se vpisuje vsa nepremična kulturna dediščina ne glede na vrsto, tip, obseg, lastništvo ali varstveni status enote. Pobudo za vpis v register lahko vloži vsaka pravna ali fizična oseba pri ministrstvu, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije pa strokovno presodi o predlogu in pripravi predlog za vpis v register ali pa izdela negativno mnenje glede vpisa. Na osnovi predloga za vpis minister, pristojen za področje kulturne dediščine, odloči o vpisu v register. Enako velja za vpis spremembe ali izbris iz registra.
V RKD so za občino Šmarje pri Jelšah navedene naslednje enote kulturne dediščine, razvrščene po zvrsteh:
- KULTURNA KRAJINA - 3 enote
- NASELJA IN NJIHOVI DELI - 3 enote
- ARHEOLOŠKA NAJDIŠČA - 5 enot
- PARKI IN VRTOVI – 1 enota
- SPOMINSKI OBJEKTI IN KRAJI – 10 enot
- STAVBE – 264 enot
- STAVBE S PARKI IN VRTOVI – 1 enota
- DRUGI OBJEKTI IN NAPRAVE – 1 enota
Skupaj je v RKD vpisanih 288 enot kulturne dediščine. Register je na voljo TUKAJ.
Izmed zgornjih enot kulturne dediščine je z Odlokom Občine Šmarje pri Jelšah kot spomenik lokalnega pomena razglašenih 41 enot in z Odlokom Vlade Republike Slovenije kot spomenik državnega pomena razglašena 1 enota.
PRAVILNIK IN JAVNI RAZPIS
Na podlagi sprejetega Pravilnika o sofinanciranju objektov kulturne dediščine v občini Šmarje pri Jelšah želimo vsako leto pripraviti in objaviti javni razpis, s katerim bomo razdelili sredstva prijaviteljem za investicije v kulturno dediščino v občini. Sredstva javnega razpisa so namenjena ohranjanju, vzdrževanju in urejenosti nepremične kulturne dediščine, med katero sodijo:
- kulturni spomeniki državnega in lokalnega pomena, ki so razglašeni z odloki o razglasitvi kulturnih spomenikov lokalnega pomena na območju občine Šmarje pri Jelšah,
- nepremična dediščina (enote, vpisane v Register nepremične kulturne dediščine).
Do sredstev so lahko upravičeni dejanski oziroma zemljiškoknjižni lastniki, posestniki ali upravljavci kulturne dediščine, ki bodo izpolnjevali pogoje za sodelovanje na javnem razpisu.
Za javni razpis je v letu 2020 namenjenih 10.000 EUR.
Razpis je bil objavljen na 2. 7. 2020 in je dostopen TUKAJ.
Rok za prijavo na javni razpis je 28. 8. 2020.
V prilogi še prispevek konservatorjev Lucije Čakš Orač in Matije Plevnika z območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine.
Pripis k fotografiji: V sklopu domačije na Brezju pri Lekmarju 7 sta bila v preteklem letu porušena dva objekta kulturne dediščine. Mogočna še obstoječa hiša, ki je po izročilu pristava žusemskega gradu, je nastala med leti 1739–1768 in predstavlja osrednjo dominanto v prostoru. Foto: Lucija Čakš Orač, 2020