Zaradi kurjenja v naravi več dela za gasilce
V zadnjih dveh dneh so zaradi požarov v naravnem okolju na območju občine posredovali gasilci. V ponedeljek popoldan je v Grobelcah požar zajel približno 400 kvadratnih metrov travne površine, včeraj dopoldan na območju Lipovca približno 300 kvadratnih metrov travne površine.
Pogosto je zaradi človekove nepremišljenosti ogroženo naravno okolje, premoženje, pa tudi življenje ljudi in živali. Pristojne službe so v preteklosti že večkrat opozorile na previdnost med kurjenjem v naravi, vedno več pa je tudi argumentov proti tovrstnemu početju. Aprila lani smo na naši spletni strani objavili prispevek medobčinskega inšpektorja Milana Konška (v celoti je dostopen TUKAJ). Nekaj poudarkov ponovno izpostavljamo.
Ogenj ne uniči plevela
Požare največkrat zanetijo lastniki zemljišč, ki želijo s kmetijskih površin odstraniti organsko maso zaradi lažjega obdelovanja ali zaradi čiščenja površin v prepričanju, da je to koristno. Mnogi so namreč zmotno prepričani, da s požiganjem trajno uničijo plevel. Takšna oblika spravila organske mase s kmetijske površine je tako z vidika varstva okolja kot z vidika agrotehnike najbolj neprimerna in neutemeljena.
Zaradi požarov v naravi se povzroča tudi velika okoljska škoda, pri kurjenju se širi neprijeten vonj. Posebej skrb vzbujajoče pa je dejstvo, da se zaradi ognja, ki ne razvije dovolj visoke temperature, v zrak sproščajo strupeni plini, dim in saje, ki so po dognanjih strokovnjakov toksični in karcinogeni.
Zaradi kurjenja slabimo botanično sestavo rastlin, občutljive vrste propadejo. Območje, kjer je bilo kurjeno, kasneje ozeleni, biološka in krmna vrednost rastlin sta bistveno slabši.
Kurjenje odpadkov je prepovedano!
Ponovno velja opozoriti, da po Uredbi o ravnanju z odpadki kurjenje odpadkov v naravi ali bivanjskem okolju NI DOVOLJENO. Opozarjamo, da je še posebno nevarno in prepovedano kurjenje odpadkov iz raznih plastičnih mas, stiropora, ivernih plošč, ostankov barv, embalaže pesticidov in drugih kemijskih snovi, na kar nas opozarjajo tudi občinski odloki o ravnanju z odpadki, ki za kršitelje (fizične osebe) predpisujejo globo v višini 400 EUR.