Nespametnih 130 km/h po občinski cesti
Medobčinsko redarstvo je 23. maja 2018 izvajalo kontrolo hitrosti z radarjem in ugotovilo 51 prekoračitev hitrosti, so zapisali v sporočilu za javnost. Največ prekoračitev hitrosti je bilo ugotovljenih na eni izmed lokalnih občinskih cest; na delu ceste, kjer je omejitev hitrosti 60 km/h, je bilo zabeleženih 39 prekoračitev dovoljene hitrosti. Od teh je kar 16 voznikov vozilo nad 20 do 30 km/h več, kot je dovoljeno, štirje vozniki so vozili nad 30 do 40 km/h, šest voznikov je vozilo nad 40 do 50 km/h, trije vozniki so vozili nad 50 km/h več od dovoljene hitrosti. Najvišje izmerjena hitrost je bila kar 130 km/h. Slednjim trem voznikom grozi 1.200 evrov globe in 18 kazenskih točk.
Glede na kontrole hitrosti, ki se izvajajo na raznih lokacijah tudi s strani policije, glede na vse preventivne aktivnosti in vsa opozorila v medijih se nekateri vozniki očitno ne zavedajo posledic, do katerih lahko pride zaradi prehitre vožnje. Prav tako defenzivno ravnanje nekaterih voznikov ni na dovolj visoki ravni, da bi lahko na cesti predvideli nevarne situacije. Vsekakor pa je med vozniki večina tistih, ki cestno prometne predpise upoštevajo.
V letu 2017 je na slovenskih cestah življenje izgubilo kar 46 ljudi zaradi neprilagojene hitrosti, to je skoraj vsaka druga smrtna žrtev na naših cestah. Veliko prometnih nesreč se zgodi prav na lokalnih cestah. Med vozniki in potniki osebnih avtomobilov so najbolj ogroženi in najbolj ogrožajo mladi med 18 in 24 letom ter starejši od 50 let. Pogosto so žrtve prometnih nesreč z vozili tudi ranljivejši udeleženci v prometu, predvsem pešci in kolesarji. Najpogostejši vzroki za nastanek prometnih nesreč so: hitrost, neupoštevanje prednosti, nepravilna stran in smer vožnje, neustrezna varnostna razdalja, vožnja pod vplivom alkohola, mamil ali drugih psihoaktivnih snovi (https://www.avp-rs.si/varnost-v-prometu/hitrost-2/).
Medobčinska redarstva so del lokalnih skupnosti, ki jim ni vseeno za stanje prometne varnosti. Hitrosti želimo umiriti in udeležence v prometu spodbuditi k zavedanju, da je treba predpise in omejitve hitrosti upoštevati na vseh cestah in ne samo na določenih delih cest, ki so vnaprej znani po večkratnih kontrolah s strani policije. Na takšen način se bosta zvišali tudi prometna kultura in prometna varnost. Vozimo pametno.